100 aastat lugusid ja legende


Ajalugu pakub meile palju üllatusi. Kes oleks osanud oodata, et jaheda kliimaga põhjamaisest Eestist võis juba 1930ndatel rääkida kui edumeelsest veinimaast – paigast, kus loodi ja arendati kohalikku veinikultuuri ning pakuti rikkalikke maitseelamusi ka nõudlikumale kliendile. Paljudele on ilmselt üllatuslik seegi, et Toompeal tegutses toona üks Eesti suuremaid veinitehaseid, mille tähendust siinse joogikultuuri edasiviimisel on raske alahinnata.

See lugu räägib Lüscher’ist ja Matiesen’ist – märgilise tähendusega kaupmeestest, kelle eeskuju on meid innustanud täna, pea sajandi hiljem, Luscher&Matiesen’i kaubamärki ellu äratama ja Teieni tooma.

Untitled-1_r2_c1.jpg


Kaubamärgi Luscher&Matiesen juured ulatuvad aastasse 1910, mil šveitslane Arnold Lüscher ja eestlane Paul Matiesen rajasid Moskvasse viinavabriku. Oktoobrirevolutsiooni traagiliste juhtumite käigus olid härrased sunnitud aga oma äritegevuse lõpetama ja riigist lahkuma. Saatus juhatas neid Matiesen’i kodulinna Tallinna, kus 1921. aastal alustati taas äritegevust.

Luscher&Matiesen importis Eestisse erinevaid maailmakuulsaid jooke nagu Barton&Guestier veinid, Gordon’s Gin, Johnnie Walker viski, Edmond Dupuy konjak. Lisaks valmistati Toompeal Martini&Rossi litsentsi alusel vermuti tootesarja.

1929. aastal rajati nn. Tiesenhauseni majja Toompea nõlval üks Eesti suuremaid veinitehaseid, kus Matiesen’i kaubamärgi all valmistati ja villiti erinevaid veine ja teisi alkohoolseid jooke. Mõni aasta hiljem oli Toompea veinikeldrites käärimas juba rohkem kui 18 000 pange veini ehk üle 200 000 liitri ja veinitehase aasta kogutootmine ulatus suisa 400 000 liitrini.

Tootevaliku rikastamiseks saadeti 1930ndatel Paul Matiesen’i õepoeg, noor Dimitri Matiesen õppima Saksamaale sealse juhtiva õunamahlatootja Baumanni juurde. Esimesena Eestis alustas Luscher&Matiesen Toompeal kohalikust toorainest värske käärimata õunamahla tootmist ning leidis sellega laialdast tunnustust kogu Euroopas.Luscher&Matieseni äri õitses – lisaks impordile ja tootmisele peeti Tallinnas, Kuninga tänaval populaarset veinibaari ja kauplust. Ettevõtte isevalmistatud ja imporditud joogid kogusid populaarsust üle Eesti. 1940. aastal tuli firmal aga Eestit tabanud tormiliste sündmuste tõttu taaskord oma uksed sulgeda. Arnold Lüscheril õnnestus põgeneda oma kodumaale Šveitsi. Paul Matiesenile seevastu mõjus firma teistkordne kaotamine sedavõrd laastavalt, et ta ei suutnud saatusega enam rahu sõlmida ja lahkus traagiliselt enne äraviimist Vene vägede poolt. Firma viimasel juhil ja osanikul, Dimitri Matiesenil, õnnestus põgeneda laevaga Rootsi.

Luscher&Matiesen taasasutati 2009. aastal peale Dimitri Matieseni viimast külaskäiku Tallinnasse oma 100. sünnipäeva puhul. Täna on Matiesen’i veinid taas Teie ees. Toome Teieni valiku veine Euroopa parimatest piirkondadest. Alustanud oleme Prantsusmaa ja Hispaaniaga, aga plaanime rännata veinide põnevas maailmas kindlasti ka kaugemale. Loodame, et liitute meiega sel põneval teekonnal veinikultuuri avarustesse.



Head nautimist, Luscher & Matiesen


Luscher & Matiesen Muhu Veinitalu, Lõo talu, Muhu vald, Liiva sjk, Saare maakond, Eesti, T  +372 53309912, E booking@veinitalu.ee